PRZEDPROJEKTOWA
- Zapoznanie się z wymaganiami inwestora
- Wypis z planu miejscowego lub decyzja o warunkach zabudowy (warunki zabudowy jeśli nie ma miejscowego planu, robi się je na zasadzie „dobrego sąsiedztwa” a reguły określa rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku m.p.z.p.)
- Mapa do celów projektowych (sporządzona przez uprawnionego geodetę, który uzupełnia mapę zasadniczą sytuacyjno-wysokościową w skali 1:500 o aktualne dane z ewidencji gruntów i budynków, a także dane z pomiarów w terenie. Mapa ujmuje całą działkę i pas 30-metrowy wokół jej granicy)
- Warunki techniczne przyłączenia mediów (o warunki techniczne przyłączeń występujemy do lokalnych dostawców mediów: wodociągi, energetyka, gazownia)
- Badanie gruntowe (jeśli potrzebne)
- Inne badania jeśli wymagane (np. archeologiczne)
- Projekt koncepcyjny (kluczowe rozwiązania przestrzenne dotyczące układu funkcjonalnego i bryły budynku, rzuty z układem pomieszczeń i zestawieniem powierzchni. Służy do przedstawienia idei projektowej Inwestorowi – czytelność. 3D + makieta + elewacje)
- Projekt budowlany (opracowanie służące do uzyskania pozwolenia na budowę, nie musi zawierać informacji wystarczających do wybudowania obiektu. Istnieje Rozporządzenie mówiące co powinien zawierać projekt budowlany (jako jedyny w PL)+ podstawowe projekty branżowe)
- Projekt zagospodarowania terenu (usytuowanie budynku na działce, lokalizację innych obiektów budowlanych, utwardzone dojścia, dojazdy, granica opracowania, zestawienie powierzchni)
- Projekty branżowe (konstrukcja, sanitarne, elektryczna)
- Projekt wykonawczy (uzupełnienie budowlanego o szczegóły niezbędne do realizacji obiektu na budowie. Na tej podstawie wykonywany kosztorys. Bardziej szczegółowe rzuty i przekroje, detale budowlane z doborem producentów, zestawienia, projekty branżowe)
Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńŚwietna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńFajnie rozbite na podstawy etapy projektowania i na pewno dzięki nim możemy się więcej na ten temat dowiedzieć. Osobiście chwalę sobie współpracę z firmą https://zarzycki-konstrukcje.pl/ gdyż to biuro projektowe już realizowało dla mnie wiele zleceń.
OdpowiedzUsuńJeżeli chodzi o budowę domu to warto także trzymać rękę na pulsie jeśli chodzi o różne kwestie techniczne. Specjalista taki jak rzeczoznawca budowlany Kraków może przeprowadzić profesjonalne postępowania, a także wykonać ekspertyzy budowlane.
OdpowiedzUsuńAdaptacje projektów typowych to usługa, która pozwala na dostosowanie gotowych projektów do indywidualnych potrzeb i warunków lokalnych. Biuro projektowe oferuje profesjonalne wsparcie w zakresie modyfikacji i przystosowania projektów typowych, zapewniając ich zgodność z obowiązującymi przepisami oraz wymaganiami klienta. Adaptacje obejmują zmiany układu pomieszczeń, dostosowanie do warunków gruntowych, klimatycznych oraz lokalnych przepisów budowlanych. Dzięki temu, gotowy projekt staje się bardziej funkcjonalny i dopasowany do specyficznych potrzeb inwestora.
OdpowiedzUsuń